Nava Semel - LASKY ZACIATOCNIKOV

Nava Semel
LÁSKY ZAČIATOČNÍKOV

Neveľká kniha poviedok izraelskej autorky Navy Semel je prvoplánovo venovaná mladým, čitateľom, no je to univerzálne dielo, ktoré môže po všetkých stránkach obohatiť aj dospelých. Spoločným menovateľom poviedok sú mladé, čisté lásky, neraz v pozadí s láskami, ktoré vyhasli.
Povedali mi: „Budeme vždy tvoji rodičia. Rozvádzame sa, ale to
znamená, že odchádzame jeden od druhého, ale nie od teba.“ Premýšľal som, aký bol asi ten okamih kedysi, keď láska medzi nimi vznikla, ako sa naštartoval počítač lásky, hoci sa ho nik ani len nedotkol. Tato a mama ešte povedali, že sa budú mať aj naďalej radi, ibaže to už nebude ten druh lásky ako predtým. Prikývnutím som vyjadril kvázi porozumenie... Bolo mi v tej chvíli jasné, že spolupracujem s vírusom, ktorý spôsobil, že sa operačný systém lásky zrútil.
Ako vidieť i z ukážky, niektoré príbehy sú zo súčasnosti, ale
nemenej podnetné sú aj tie, čo hľadia do dávnejšej minulosti, keď Izraelčania bojovali s Angličanmi doslova za svoju nezávislosť v Palestíne. Taký je príbeh dedinského dievčatka, ktoré ošetrí zraneného britského parašutistu, teda nepriateľa, a dovedie ho domov. V tých krátkych chvíľach, čo sú im súdené, sa v nich rozhorí láska. Ona pritom musí znášať nenávisť ľudí k nemu a odsúdenie, často vyjadrené najhrubšími slovami, k sebe.
Stvárnenie všetkých príbehov nemá nič s banalitou, je emocionálne
bohaté, etické posolstvo má hĺbku. Autorka má nesporne dar sviežej naratívnosti, pútavosť textu pre nášho čitateľa zvyšuje „exotickosť“krajiny Izrael, v ktorej sa príbehy odohrávajú, aj jeho história, ktorú poznáme len veľmi málo.
Takto koncipovaných a vynikajúco literárne stvárnených diel, prednostne
určených čitateľom na rozhraní detstva a dospelosti, je u nás ako šafranu.

Formát:
140x195 mm, 83s trán, mäkká laminovaná väzba, Rok vydania: 2010, Cena: 2,60€